זה לא תמיד עומד - Passionate society

זה לא תמיד עומד

 

נחשו מה? לגברים לא תמיד עומד - וזה בסדר! 

כתבה: מיכל אפרתי

 

נושא חשוב מתמיד לדבר עליו הוא הזקפה הגברית. דבר מאוד קריטי לדעת הוא  שלגברים לא תמיד עומד. וזה פשוט בסדר, זה נורמלי! נהפוכו, הציפייה מגברים שיעמוד להם כל הזמן ובכל סיטואציה זאת ציפייה חייתית שרק מקבעת את התדמית הגברית הבלתי נשלטת. תדמית בה לגבר תמיד בא, תמיד הוא מוכן ו״מצויד״. אז חמודות  וחמודים הוא לא תמיד מצויד הוא לא תמיד מוכן ולפעמים הוא אפילו מתרגש, כן זה גם יכול לקרות וזה צריך אפילו להחמיא לכם (:

נשים וגברים מוכרחים להפנים שזקפה לא תמיד עובדת ממגוון רחב של סיבות וזה לא מצביע בהכרח על כשל פיזיולוגי, זה יכול לנבוע ממצב נפשי, מחוסר משיכה ומסיטואציה לא נוחה לגבר.


חברות וחברים אני גאה לומר שגם לגבר לא תמיד בא!


  

שמעתי מנשים רבות המדברות על סיטואציה אליה נקלעו, בה לגבר לא עמד. המון נשים הרגישו פספוס,הרגישו שהגבר לא נמשך אליהן. שמעתי גם כמה וכמה פעמים משפטים של ״נראה לי שהוא הומו״. אז - הי, דבר ראשון. קודם כל יש מצב שהגבר איתו את שוכבת נמשך לגברים, יכול גם להיות שהוא נמשך לגברים וגם לנשים ויש פשוט מצב שהעובדה שלא עומד לו, לא קשורה בכלל להיותו הומו. מגברים שנמצאים ביחסים עם גברים יצא לי לשמוע שלעיתים רבות הסיטואציה בה לא עומד היא סיטואציה מבאסת אבל היא מתקבלת לרוב ביותר הבנה כי אין את החשש שמא בן הזוג לא נמשך לגברים כמו אצל נשים מול גברים. 

עצם העובדה שהשיח מתנהל כך, מצביע על בעייתיות בה הציפייה מהגבר היא דרישה לשליטה, ל״תפקוד יתר״ לחוסר פגיעות, למצב שהוא בעל הכוח בסיטואציה המינית והוא לא יכול שלא לסיים את ביצוע האקט.

כחברה שעינייה נשואות אל עבר עולם מתקדם, אנחנו חייבים וחייבות להכיר בתופעה זו כי היא רק מקבעת את התדמית של גבר חייתי מול אישה פגיעה, וזאת ראייה פגומה ולא מציאותית.

יחסים בין גברים לנשים הם יותר מורכבים מכפי שנהגנו לצייר לעצמנו אותם. אנחנו שואפים להשתחרר מהסתכלות דיכוטומית וחותכת בה תדמיתן של נשים הן קטנות, חלשות ומסכנות ותדמיתם של גברים הם כוחניים, אגרסיבים וחסרי הרגישות.

 היחסים בין גברים לגברים גם הם מורכבים ולעיתים רבות היחסים מתחלקים מתוך הכללה גסה לרוב לאקטיבים ופסיבים. מהאקטיבי מצופה להיות ביתר שליטה, ומהפסיבי, כשמו כן הוא, מצופה להיות פסיבי. גם הגדרות אלו יכולות לצמצם את הראייה ואת החוויה בין בני הזוג בצורה שיכולה ליצור שיח בעייתי שלא יכול להיות משוחרר עד הסוף.

  

אז לפני שאנחנו קופצים ישירות לנושא, עלינו להבין איך בכלל נוצרת זקפה ברמה הגופנית? במהלך עוררות מינית העצבים משחררים כימיקלים המגבירים את זרימת הדם לאיבר המין. דם זורם לשני תאי זקפה בפין, העשויים רקמת שריר ספוגית. במהלך הזקפה, הרקמות הספוגיות נרפות ולוכדות דם. לחץ הדם בתאים הופך את איבר המין לנוקשה וגורם לזקפה. כאשר לגבר יש אורגזמה, קבוצה שנייה של אותות עצביים מגיעה לפין וגורמת לרקמות השרירים בפין להתכווץ ודם משתחרר בחזרה למחזור הגבר וכך הזקפה יורדת. כאשר גבר אינו מגורה מינית, הפין רך ורפוי. גברים עשויים להבחין שגודל הפין משתנה עם חום, קור או דאגה; זה נורמלי ומשקף את מאזן הדם שנכנס ויוצא מהפין.


אז מה הן הסיבות לאין אונות אצל גברים?  למרות שאין אונות הופכת נפוצה יותר ככל שגברים מזדקנים, הזדקנות היא לא תמיד הסיבה לקושי בהיווצרות של זקפה. ישנם גברים שנשארים בתפקוד מיני עד שנות השמונים לחייהם. עם זאת, על פי מחקריה של קליבלנד קלינק, רשת המרכזים הרפואיים ובתי החולים שמקורה בעיר קליבלנד, ההערכה היא שכ-מתוך 10 גברים מבוגרים סובלים מאין אונות על בסיס ארוך טווח נכון ל- 2019. עם זאת אין אונות יכולה להיווצר ממספר גורמים אחרים שלא קשורים בגיל.

 

ישנם מספר גורמים לאין אונות והם מתחלקים כך:

  • גורמים גופניים, עצביים, הורמונלים
  • גורמים חיצוניים הקשורים בנטילת תרופות ללא ועם מרשם
  •  צריכת אלכוהול או סמים מופרזת וכ'ו
  • וגורמים נפשיים.

 

הגורמים הגופניים שעלולים להשפיע הם :

.1 בעיות בכלי הדם אשר משפיעות על זרימת הדם לפין.

.2 אותות עצביים מהמוח או מחוט השדרה שאינם מגיעים לפין, מחלות, פציעות או ניתוחים מסוימים באזור האגן שעלולים להשפיע על העצבים שמגיעים לאיבר המין.

.3 בעיות הורמונליות שמשפיעות על כמות הטסטוסטרון בגוף

.4 בעיות אנטומיות הקשורות במבנה הפין, דבר שמשפיע על צורת התפקוד של הפין מלכתחילה.

 

ישנם גם גורמים חיצוניים שיכולים לגרום להשפעה רבה על אין אונות. תרופות שונות בהתאם לאדם ואדם יכולות לגרום לתופעה זו. התרופות שמשפיעות על מצב זה יכולות לנוע בין תרופות לטיפול וויסות לחץ הדם, טיפול במחלות כליה ואי ספיקת לב. נוגדי דיכאון, אנטיפסיכוטים, תרופות הכוללות בתוכן סטרואידים, תרופות לטיפול באפילפסיה, תרופות כימותרפיות לטיפול בסרטן ועוד. מומלץ להסתכל בתופעות הלוואי של כל מרשם ותרופה על מנת להבין האם קיים קשר בין צריכת התרופה לתופעה של אין אונות. ובכל זאת אינני רופאה ולכן אני ממליצה להתייעץ אך ורק עם רופא בהתאם למרשמים שקיבלתם.

סיבה נוספת חיצונית שמשפיעה רבות על אין אונות היא צריכה מופרזת של סמים ואלכוהול. בדרך כלל קהל צעיר יותר מכיר את התופעה הזו מקרוב. נכון, אלכוהול, סמים זה כיף ומהנה, אבל אם זה מחבל לכם בזקפה אולי שווה לעשות איזה ברייק? להוריד מינונים? סתם להפסיק אבל זה כבר לא תלוי בנו וזה נתון להחלטתכם, אז מה בא לכם זקפה או עוד איזה שורה?

 

ועכשיו אנחנו מגיעים לחלק הלא מדובר והוא הפן המנטלי של כל סיפור האין אונות.

גברים רבים מגיעים לסיטואציות שלא מצליח לעמוד להם וזה יכול לנבוע ממספר סיבות הקשורות במתח, חרדה, דיכאון, בעיות בזוגיות, בעיות בשינה שמשפיעות על הכוחות הפיזיים והמנטליים, חוסר משיכה, חוסר חשק מיני, טראומה מינית ועוד מגוון רחב של סיבות נפשיות. אז בעצם אין אונות לא חייבת להיות עניין של מצב נתון לטווח הארוך, היא לא חייבת להיות מוגדרת כ"בעיית זקפה." זה יכול לקרות כמו לכל אחד ואחת ממגוון סיבות התלויות בסיטואציה עצמה, בפרטנר/ית, בטיימינגבמצב הפיזי והנפשי בו אדם נתון, בחשק המיני ובאדם עצמו ומה שהוא נושא איתו. על פי מחקר קליבלנד קלינק ל-2019 בפחות מ 20%- מהמקרים, הכישלון בקבלת זקפה אינו חריג ובדרך כלל אינו מצריך טיפול. עם זאת, אי השגת זקפה יותר מ- 50% מהזמן מצביע בדרך כלל על בעיה  שיש צורך לטפל בה.

                                בואו נקביל לרגע את הגמירה הגברית לגמירה הנשית. לגמירה הגברית יש נקודת סיום מאוד ברורה, אבל הגמירה הנשית לא תמיד ברורה כי אין לה תמיד תוצר פיזי.

דבר זה יוצר פער בין חווית הגמירה של נשים וגברים, מתוך הציפייה התמידית שלגבר יעמוד, ילך חלק והוא יגמור. כאילו זו הדרך היחידה הנכונה. אבל המציאות היא יותר מורכבת מעוד סרט

אז לפני שאתם מתבאסים שלא עומד לכם, תחליטו שאתם נרגעים, שאתם מקשיבים לגוף שלכם ושאתם מבינים שהכל בסדר ולפעמים זה לא תמיד עובד. ולפני שאתם - הפרטנרים, מתבאסים שלפרטנר שלכם לא עומד, תנסו להיות רגישים, לשדר נוחות, לקבל ולהבין את הסיטואציה גם אם זה לא נעים לכם או לפרטנר.

לכן גם בנושא זה, חשוב להיות קשובים אחד לשני, לשים לב מה הפרטנר אוהב, האם נוח לו והאם נעים. ולפעמים לא צריך לנסות בכוח כי זה יכול רק להגביר את הלחץ, לפעמים אפשר פשוט לעזוב את זה, לתת לדברים להתקרר ולהתחיל מהתחלה.כתבה: מיכל אפרתי.

 

חזור לבלוג